Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
A jogi elemző- és kutatóintézet kedden, az Európai Bizottság szombaton kiszivárgott, az ENSZ migrációs paktumával összefüggő jogértelmezésére reagált.
Minden eszközzel fel kell lépni az ENSZ migrációs paktuma ellen az Alapjogokért Központ szerint. A jogi elemző- és kutatóintézet kedden, az Európai Bizottság szombaton kiszivárgott, az ENSZ migrációs paktumával összefüggő jogértelmezésére reagált.
Az Alapjogokért Központ az MTI-nek eljutatott gyorselemzésében azt írja, bár a bizottság most formálisan azt hangsúlyozza, hogy a paktumnak nincs és nem is lehet jogilag kötelező jellege, az eddigi nemzetközi jogértelmezési gyakorlat és a EB Jogi Szolgálatának véleménye nem ebbe az irányba mutat.
Az emberi jogi fundamentalizmus több évtizedes joggyakorlatából az következik, hogy a migrációs paktumhoz hasonló politikai kötelezettségvállalásokat pár év múltán már kötelező jellegű hivatkozási alapként használják nemzetközi jogi fórumok – fűzték hozzá, megjegyezve, hogy így a „puha jogi dokumentumok" lassan a formális jog részévé válnak.
Az elemzés szerint a Jogi Szolgálat ráadásul egy ilyen esetekben gyakran használt módszerrel arra törekszik, hogy az uniós jog bevándorláspolitikával közvetlen kapcsolatban nem lévő fogalmaiba önkényesen beleértsék az ENSZ migrációs paktumát, mely így – az uniós jog „részeként" – már valóban jogi következményekkel is bírhatna.
Az Alapjogokért Központ szerint – az át- és visszahivatkozások láncolatának megszakítása miatt – szükséges, hogy a bevándorlást ellenző országok és politikai erők minden lehetséges eszközzel blokkolják, vétózzák azokat a nemzetközi és uniós előterjesztéseket, melyek akár csak közvetlenül összefüggésbe hozhatóak az ENSZ migrációs paktumával, vagy annak legitimálása érdekében arra csak kismértékben utalnak.
A közleményben emlékeztettek, az Alapjogokért Központ volt az egyik első szervezet, amely már több mint egy évvel ezelőtt felhívta a figyelmet az ENSZ globális migrációs paktumának veszélyeire, továbbá arra is, hogy a nyílt társadalom hívei vissza- és áthivatkozásokkal hogyan kreálnak a „puha jogból" kötelező érvényű nemzetközi jogi normákat. Miközben az uniós szervek bevándorlással összefüggő előterjesztéseikkel pontról pontra valósítják meg a jogellenes migrációt jogszerűvé átcímkéző paktumot, a különböző EU-s dokumentumok kifejezetten támaszkodnak az ENSZ-megállapodásra – tették hozzá.
A központ a gyorselemzésben megállapította: az EB Jogi Szolgálatának kiszivárgott szakvéleménye a Lisszaboni Szerződés általános, tág kategóriáira, valamint homályos humanitárius és fejlesztéspolitikai kötelezettségekre hivatkozva tekintené az uniós jog részének a migrációs paktumot.
(MTI)